Grunts pastiprināšanas un stabilizācijas darbi
Grunts stabilizācija
Grunts masas stabilizācijā, izmantojot stabilizējošās vielu maisījumus, nav nepieciešamības pēc liela apjoma grunts noņemšanas un izvešanas. Stabilizācijas galvenais mērķis ir nostiprināt grunti, samazinot deformācijas un palielinot izturību pret dinamiskajām slodzēm. Atsevišķa prasība var būt arī izolēt piesārņoto augsnes masīvu un/vai neitralizēt dabas piesārņošanu ar ķīmiskiem savienojumiem no apstrādātā grunts masīva.
Vājas grunts (tādas kā kūdra, māls, dūņas) stabilizācijas metode, uzlabo grunts īpašības visā apjomā. Grunts masas stabilizāciju pielieto vietās, kur vājo grunšu biezums ir no 2 m līdz 6 m.
Dziļā grunts stabilizācija
Grunts tiek pastiprināta ar stabilizētām kolonnām, kā rezultātā samazinās fiziskās slodzes izraisītas sekas un palielinās grunts stabilitāte tādā mērā, kas atbilst projekta prasībām. Dziļo grunts stabilizāciju pielieto vietās, kur vājo grunšu (tādas kā kūdra, māls, dūņas) biezums ir līdz 25 m. Balstu diametrs parasti ir no 500 mm līdz 1000 mm.
Grunts stabilizāciju un dziļo stabilizāciju var pielietot:
- Ceļu, stāvvietu, ielu, tiltu, dzelzceļu un kuģniecības projektos pēc būvniecības
- Dārzu, sporta laukumu, peldbaseinu, poligonu pastiprināšanā
- Ražošanas ēkas un noliktavas teritorijas pastiprināšanā
- Trokšņa barjeru veidošanā
- Ūdenstilpju nogāžu nostiprināšanā
- No satiksmes izraisīto vibrāciju samazināšanā
- Vājas grunts pastiprināšanā (mikro-) tuneļu būvniecībā
Jet grouting
Jet grouting jeb augsta spiediena injekcijas metode pirmo reizi tika pielietota Lielbritānijā 1950-to gadu beigās. Grunts pastiprināšanai izmanto augsta spiediena ūdens strūklu, lai izjauktu grunts irdeno struktūru un sajauktu to ar saistvielu, kā rezultātā iegūtu sacementētu esošās grunts un saistvielas maisījumu.
Grunts sablīvēšana
Vibro sablīvēšana ir ekoloģiski tīra metode, ar smilts un mālsmilts grunšu pārmitrināšanos ar ūdeni. Vibrāciju rezultātā grunts daļiņas ciešāk pieguļ viena pie otras. Grunts sablīvēšana parasti samazina grunts apjomu par 5 - 15%. Tā efektīvi uzlabo grunts daļiņu relatīvo blīvumu, kā arī uzlabojas mehāniskās īpašības (bīdes stiprība, stingums un nestspēja). Šī metode ļauj būvēt uz grunts seklus pamatus, samazina sēšanos un samazina sašķidrināšanas iespējas. Vibro sablīvēšanas metode tiek izmantota arī autotransporta vai dzelzceļu uzbērumu stabilitātes palielināšanai.
Vibro-aizstāšana ar akmens kolonnām
Šī tehnoloģija paplašina grunts diapazonu, kuru var uzlabot ar vibrācijas metodi, ieskaitot irdenas, samaisītas un slāņainas gruntis. Akmens kolonnas var izmantot, lai balstītu uz tām pamatus visdažādākiem konstrukciju veidiem (no daudzstāvu ēkām līdz tiltiem un milzīgām noliktavām). Vibro-aizstāšana bieži tiek pielietota, lai uzlabotu pamatu grunti, nodrošinātu ātru ceļu uzbērumu un lielu atbalstsienu būvniecību, stabilizētu vājās gruntis pie ūdenstilpnēm.
Vibrāciju rezultātā grunts tiek samaisīta ar šķembām un tiek iegūta paaugstināta stiprība.