• Dizains
  • 29.10.2018
  • 1 skatījumi

Funkcionāls mājoklis – vairāk nekā tikai tā kvadrātmetru summa

Ērts mājoklis ir kas vairāk kā tikai telpas kvadratūra. Tam ir liela nozīme arī mūsu personīgajām vajadzībām un vēlmēm. Dzīves vides dizaina filozofija tiecas noskaidrot, kas mājokli padara funkcionālu un ikdienas dzīvi – vieglāku.

Kā teikts senā jokā, ikviens soms sapņo par savrupnamu pie ezera pašā Helsinku centrā. Bet, pamostoties un sajūtot gaisā rīta kafijas aromātu, mēs visi priecātos arī par mājokli labā vietā, kas ir pietiekami liels mūsu vajadzībām un padara ikdienas dzīvi ērtāku.
YIT 2013. gadā veica pirmo pētījumu, lai noskaidrotu, kā somi pieņem lēmumus par mājokli. Nākamais pētījums tika veikts 2017. gadā. Šo gadu laikā arvien vairāk cilvēku sākuši augstu vērtēt ikdienas dzīves vieglumu.

“Saskaņā ar pētījumu,  mājokļu jautājumos strauji pieaug tendence izvēlēties dzīvesvietu, kas nerada liekas problēmas, un ļauj viegli pārvietoties apkārtnē. Samazinās tādas tendences kā gatavība tērēt lielu naudu par mājokli un to cilvēku skaits, kas vēlas iegādāties plašu mājokli. Urbanizācija Somijā padarījusi pilsētu centrus un daudzdzīvokļu māju kvartālus par piemērotu dzīvesvietas izvēli. Šīs pārmaiņas ietekmē arī tādi faktori kā mazāks bērnu skaits ģimenē un novecojošā sabiedrība,” stāsta Marko Oinas, YIT korporācijas vecākais viceprezidents stratēģijas un attīstības jautājumos.

YIT uz mainīgajām vajadzībām atbild ar dizaina filozofiju, kuru mēs paši dēvējam par dzīves vides dizainu. Saskaņā ar šo pieeju mājoklis kļūst par komforta zonu, tiklīdz atmests viss liekais, savukārt labiekārtojums kļūst daudzfunkcionālāks un iemītniekiem pieejami viedie pakalpojumi.

“Daudzi domā par mājokļa jautājumiem atbilstoši savam sociāli ekonomiskajam stāvoklim un personīgajam prasībām. Taču dzīves vides dizains ļauj mums iejusties klientu lomā, koncentrējoties uz mūsu pašu ikdienas darbībām mājās. Visa liekā atmešana ļauj izstrādāt lielisku dizainu. Cilvēki vairs nevēlas tērēt naudu par neizmantotiem kvadrātmetriem,” stāsta Oinas.

“Virtuve ir labs piemērs šai revolūcijai. Ja jūs daudz un bieži gatavojat ēdienu, jums nepieciešams atbilstošs iekārtojums. Taču mūsdienās virtuve ir vairāk bāra tipam  līdzīgs dzīvojamās istabas paplašinājums, nevis atsevišķa telpa, kurā tiek gatavotas maltītes. Atvērtā plānojuma virtuve šķietami padara plašākus pat mazākos dzīvokļus.”

Nav nepieciešams maksāt par neizmantotu telpu, tāpēc apsverot jauna mājokļa iegādi, aicinām izvērtēt telpu, tās plānojumu, vajadzības, laiku, ko pavadāt tajā, lai tas būtu piemērots dzīves ritmam un arī finansiālajam ieguldījumam.